راهنمای نویسندگان

د) شرایط پذیرش اولیه:

1- مقاله باید دارای شرایطی که در راهنمای تدوین آمده است تنظیم گردد و تحت برنامهWord  با قلم لوتوس 13، جهت انجام امور داوری در قسمت ارسال مقاله در سامانه ثبت گردد.

2- مقاله‌های مستخرج از پایان‌نامه باید تأیید استاد راهنما را همراه داشته باشد و نام وی نیز در  فایل مشخصات نویسندگان مقاله ذکر شود.

3- نویسنده باید تعهد نماید که مقاله را همزمان برای هیچ مجله‌ی دیگری ارسال نکرده و تا زمانی که پذیرفته‌نشدن آن در مجله‌ی بوستان ادب مشخص نشده است، آن را برای مجلات دیگر ارسال نکند.

4- مقاله نباید قبلاً در هیچ نشریه یا همایشی چاپ و یا ارائه شده باشد.

5- مجله در پذیرفتن یا نپذیرفتن و همچنین ویراستاری مقاله‌ها آزاد است.

6-  مسؤولیت مطالب هر مقاله از هر نظر، به عهده‌ی نویسنده یا نویسندگان است.

 

ح) شرایط نگارش مقاله و ارسال فایل اصلی مقاله

توجه داشته باشید که در فایل اصلی مقاله نباید هیچ گونه مشخصاتی از قبیل نام، آدرس، ایمیل، تلفن و ... از نویسندگان وجود داشته باشد. مشخصات نویسندگان باید در یک فایل دیگر با عنوان فایل مشخصات نویسندگان وارد شود که شامل : نام و نام خانوادگی، وابستگی سازمانی (نام دانشگاه) ادرس ایمیل، شماره تلفن ، مشخص کردن نویسنده مسئول) و ... باشد.

1- مقاله بدین ترتیب تنظیم شود:

2-1- عنوان مقاله باید در صفحه اول و سطر چهارم، با فونت لوتوس سیاه 14 در وسط صفحه نوشته شود.

2-2- چکیده فارسی (از 150 تا حداکثر 250 کلمه ) با فونت لوتوس سیاه 11 آورده شود. (کلیدواژه‌‌های فارسی نیز به صورت الفبایی از 4 تا 8 کلمه در پایان چکیده فارسی آورده شود.)

3-2- متن اصلی مقاله: متن مقاله باید با فونت لوتوس نازک 13 نوشته شود  و هر صفحه حداکثر 23 خط باشد.

2-5-1 پاورقی‌ها در پایان مقاله، به عنوان یادداشت‌ها آورده شود.

2-5-2- ارجاع در داخل متن باید به شکل زیر تنظیم گردد: (در ضمن نام تمام کتاب‌ها در متن، باید به صورت ایتالیک آورده شود)

 - ارجاع به کتاب یا مقاله: داخل پرانتز به ترتیب؛ نام خانوادگی نویسنده، سال و صفحه. به طور مثال: (زرین‌کوب، 1373: 254) آورده شود. در صورت لزوم نام اثر می‌تواند جانشین نام نویسنده شود.

- ارجاعات قرآنی: نام سوره و شماره آیه (داخل پرانتز) به طور مثال: (بقره/10)

2-5-3- معادل انگلیسی اسامی خاص، اصطلاحات لاتین و ترکیبات خارجی باید بلافاصله در پرانتر در متن آورده شود. (فونت times New Roman 12- 3-5-3- عنوان‌های اصلی مقاله دارای شماره اصلی و با فونت لوتوس سیاه 13، در وسط صفحه و عنوان‌های فرعی نیز با شماره فرعی با فونت لوتوس سیاه 13، در سمت راست متن آورده می‌شود.

2-6- نتیجه‌گیری: نتیجه مقاله باید حداکثر در دو سه پاراگراف آورده شود.

2-7- منابع بر اساس حروف الفبا تنظیم و به شیوه‌ی زیر در پایان مقاله آورده شود:

- نام قرآن و دیگر کتاب‌‌های آسمانی، پیش از همه‌ی منابع همراه با نام مترجم، محل انتشار و سال انتشار آورده شود.

- منبع کتاب: نام خانوادگی نویسنده، نام. (سال انتشار) نام کتاب (به صورت ایتالیک) شماره جلد استفاده شده در مقاله، نام مصحح یا مترجم، شهر محل انتشار: نام انتشارات. به طور مثال:

سعدی، مصلح‌الدین. (1381) گلستان سعدی. به تصحیح غلامحسین یوسفی، تهران: خوارزمی.

شمیسا، سیروس. (1373) معانی و بیان. ج1، تهران: دانشگاه پیام نور.

- منبع مجله یا نشریه: نام خانوادگی نویسنده، نام. (سال انتشار). «عنوان مقاله داخل گیومه». نام مجله یا نشریه‌ (به صورت ایتالیک)، دوره و شماره‌ی مجله، شماره‌ی صفحه‌ای که مقاله در مجله چاپ شده. به طور مثال:

فتوحی، محمود. (1387). «ارزش ادبی ابهام از دومعنایی تا چندلایگی معنا». مجله‌ی دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تربیت معلم تهران، دوره 16، شماره62، صص 45-60.

2-8- چکیده‌ی انگلیسی با فونت 13 Times New Roman در پایان مقاله آورده شود. (کلید واژه انگلیسی، ترجمه همان کلیدواژه‌های فارسی است که در پایان چکیده انگلیسی آورده می‌شود)

3- تنظیم صفحه‌ها:

3-1- مقاله باید حداکثر در 23 صفحه، تنظیم شده باشد و تعداد کلمات کل مقاله از 8000 کلمه بیشتر نشود. ملاک حجم مقاله تعداد کلمات می باشد.

3-2- حاشیه‌های صفحه از 4 طرف باید 3 سانتی‌متر باشد.

3-3- اگر مقاله دارای شعر می‌باشد باید شعرها در جدول تایپ شده و تنظیم شده و مرتب باشند.

3-4- اگر مقاله دارای نمودار یا چارت از برنامه Excel می‌باشد باید فایل اکسل آن نیز به همراه فایل مقاله ارسال گردد.

3-5- کلمات باید به صورت جدا‌نویسی شده تایپ شده و فاصله بین کلمات رعایت شود. موارد زیر به عنوان مثال آورده می‌شود:

انسان‌ها، مقدمه‌ی، نوشته‌ایم، مهم‌ترین، می‌شود و ...

3-6- علائم نگارشی مانند (نقطه، ویرگول، نقطه‌ویرگول، دونقطه و ... باید به کلمه قبل از خود چسبیده باشد.

توجه داشته باشید که در فایل اصلی مقاله نباید هیچ گونه مشخصاتی از قبیل نام، آدرس، ایمیل، تلفن و ... از نویسندگان وجود داشته باشد. مشخصات نویسندگان باید در یک فایل دیگر با عنوان فایل مشخصات نویسندگان وارد شود که شامل : نام و نام خانوادگی، وابستگی سازمانی (نام دانشگاه) ادرس ایمیل، شماره تلفن ، مشخص کردن نویسنده مسئول) و ... باشد.

 

 

فرایند ارزیابی مقالات:

 

در آغاز، مقاله‌ها در قسمت ارسال مقاله در سامانه ثبت می شود و سپس توسط مدیر اجرایی انتخاب و برای جلسه هیأت تحریریه آماده می‌گردد. پس از ملاحظه‌ی سردبیر و بررسی و ارزیابی هیأت تحریریه، (داوری مقدماتی ) می شود و در صورت داشتن شرایط لازم، برای داوری (2 یا 3 داور و یا بیش‌تر) ارسال می‌گردد و در نهایت پس از وصول دیدگاه‌های داوران، نتیجه‌ی داوری در جلسه هیأت تحریریه مطرح شده و چنانچه مقاله نیاز به اصلاح داشته باشد نظر داوران به نویسنده ارسال خواهد شد و در پایان در صورت کسب امتیازهای کافی، نامه‌ی پذیرش مقاله برای نویسنده ارسال می‌شود.

حداقل زمان بررسی اولیه مقالات دو هفته، بوده و چنانچه مقاله به داوری اصلی ارسال شود بررسی داوری حداقل 3 ماه می باشد.